Kan du lide de produkter, vi valgte ud? Bare FYI, vi tjener muligvis penge på linkene på denne side.
Amazon
Frank Lloyd Wright: A Biography
$ 16.62 (28% rabat)
Frank Lloyd Wright er uden tvivl en af de mest ikoniske amerikanske arkitekter i vores tid, så chancen for at leve i en af hans kreationer er en arkitekt-elskers drøm. Nå, klar dine bud: Wright's Norman Lykes House i Phoenix, Arizona, rammer auktionsblokken senere i denne måned, så en heldig køber vil få deres hænder på Wrights sidste boligsign. Auktionen uden reserve, uden minimum skal begynde den 16. oktober.
”Et sent Frank Lloyd Wright-hus i en sådan upåklagelig tilstand er virkelig en skat,” siger Nate Schar, direktør for luksuriøs ejendom til arveauktioner. ”Budgivere vil have mulighed for ikke kun at købe dette utroligt beboelige moderne århundrede, men også at eje det sidste mesterværk fra det mest ikoniske amerikanske arkitekt."
Amazon
House Beautiful
$ 10,00 (80% rabat)
Ligesom al Wrights arkitektur, var dette tre-værelses, tre badeværelser, 3.095 kvadratmeter store hjem designet til at omfavne sine omgivelser, mens man nyder den utrolige udsigt over bjergene omkring det. Det viser også Wrights fascination for geometri - hele hjemmet består af krydsende cirkler. Hjemmet var tidligere opført kl $2,650,000.
”Denne auktion uden reservationer giver en enorm mulighed for fans af Frank Lloyd Wright at eje hans allerførste boligdesign,” siger Schar. ”Hjemmet har kun været på markedet en gang før, og dets forvaltere har været nøje med at bevare så meget som muligt af Wrights vision. Det er et meget specielt hjem. ”
For at registrere for budet inden det faktiske salg, skal du gå til Heritage Auctions hjemmeside.
Følg House Beautiful på Instagram.