Hvert emne på denne side blev håndplukket af en House Beautiful-redaktør. Vi tjener muligvis provision på nogle af de varer, du vælger at købe.
Er uge med selvisolering derhjemme og får dig til at få en designopdatering? Du har held. Fra i dag, den dejligt maksimalistiske designduo bag Madcap Cottage, Jason Oliver Nixon og John Loecke, auktionerer en horde af deres personlige samling igennem Leland Lille. Den bedste del? Du kan byde online. Vent nej, den rigtige bedste del? Spørgspriser starter på kun $ 25, hvilket betyder, at du kan score store tilbud på historisk betydningsfulde designstykker, der er godkendt af a Grandmillennial favorit designduo.
Leland Lille
Auktionen består af stykker, Nixon og Loecke dem selv erhvervet gennem årene på auktioner, ejendomssalg og loppemarkeder. "John og jeg elsker at samle stykker med oprindelse," siger Nixon. "Vi ser på os selv som forvaltere." Og så blandt brikkerne på blokken på Leland Little er sådanne designhistoriske perler som vintagestykker fra Baker og McGuire samt antikviteter scoret fra hjemmene til socialite CZ Gæst og dekoratør Nancy Lancaster og det originale Eden Roc-hotel i Miami.
Mange af genstandene er blevet restaureret af Madcap-duoen, og nogle har fået en dosis af deres mønsterglade stil. "Vi erhverver disse ting, vi styrker dem, giver dem lidt kærlighed, og så ønsker vi at se dem flytte til nye hænder," forklarer Nixon.
John Bessler
Som enhver tilhængere af deres Instagram vil vide, Loecke og Nixon er de ultimative forhøjede DIYers. "I weekenderne polerer vores go-to-projekt op fra det 18., 19., 20. århundrede," griner Nixon. Fans af Madcap Cottage vil især være glade for at vide, at brikkerne til salg ikke bare kommer ud af nogle lager - Loecke og Nixon har boet med dem i årevis i deres maksimalistiske fantasihjem, der kærligt kaldte House of Bedlam.
"Vi køber ikke bare ting for at have mere," siger Loecke. ”Dette er alle ting, vi virkelig elskede og havde i vores hjem - til bedre eller værre. De kommer med gode minder og historie. ”Plus, påpeger han, den høje kvalitet, der er bevist ved årtiers (eller endda århundreder) brug.
Men det er ikke at sige, at de er perfekte - og med god grund. "Ingen vil have perfekt interiør," siger Nixon. ”Og faktum er, at vi har så mange stykker i vores hjem, der kommer fra gode designere, men de er ikke perfekte, og vi bor faktisk sammen med dem. Hvis det har ridser og mærker, er det det, der gør det specielt. "
Se dette indlæg på Instagram
John forklarer, hvordan auktioner fungerer, og hvorfor auktioner skal være på din huskeliste... Så kan du byde på Madcap Cottage Collection på @lelandlittleauctions mellem nu og 26. marts! #auktioner #howto #iammadcap #madcapcottage #lelandlittleauctions #vintage #printscharming # tip
Et indlæg deles af Madcap Cottage (@madcapcottage) den
Det kan også være det, der gør det velsignende mere overkommeligt: ”Jeg tror, at hvis auktioner skræmmer dig, er dette en god mulighed for at gå ind og finde noget, der har disse fantastiske detaljer, men ikke, du ved, $ 10.000, "Nixon siger. Vi kan godt lide lyden af det.
Interesserede købere kan besøg Leland Lyts websted begynder i dag og læg et maksimalt bud på varer — eller by live på auktionen 26. marts.
Følg House Beautiful på Instagram.