Elizabeth Taylor levede ganske den overdådige livsstil. Og nu går mange af hendes personlige effekter til auktion. Den tre-gang Academy Award-vindende skuespillerinde var kendt for sine ekstravagante aftenkjoler og haute couture-ensembler, og auktionen vil indeholde mange af hendes designer-mode, filmkostumer, smykker, og parykker. Men ud over en morderisk følelse af morder, havde hun også et skarpt øje for design. Som sådan inkluderer auktionen også kunst og husholdningsartikler fra hendes mange boliger rundt om i verden, herunder en forgyldt bronzelygte, der er værd at anslå $ 15.000 til $ 20.000.
Auktionen "Ejendom fra livsstilen fra Elizabeth Taylor" finder sted fra fredag den 6. december til søndag den 8. december i Beverly Hills og lever online. Men først vises udstillingen på en unik måde. Luksus-krydstogtskib Cunard og berømthedsauktionshus Juliens Auktioner samarbejdede med House of Taylor, the enhed, der bevarer skuespillerens arv, for at vise auktionsudstillingen ombord flagskibsfart Queen Mary 2. Taylor's personlige effekter vises på den 18. oktober, Transatlantic Crossing, der afgår fra Southampton, England.
”Det er en ære at tilbyde vores gæster en eksklusiv forhåndsvisning af Elizabeth Taylors fantastiske samling om bord på Queen Mary 2 og give vores passagerer en oplevelse, der kun er tilgængelig på Cunard, ”sagde Josh Leibowitz, SVP Cunard North Amerika, i en pressemeddelelse. ”Elizabeth Taylor var fan af Cunard og sejlede ofte på vores skibe.”
Ombord på Queen Mary 2 vil auktionsudstillingen "Property from the Lifestyle of Elizabeth Taylor" rotere dagligt for at vise hele spektret af Taylor's personlige samling. Gæsterne har også en eksklusiv mulighed for at byde på varer på forhånd, før den generelle auktion finder sted i december. Hvis du er fan af Taylor's (eller hvis du er på markedet for noget kunst med en utrolig historie), skal du markere din kalender nu, så du ikke går glip af auktionen.