Kan du lide de produkter, vi valgte ud? Bare FYI, vi kan muligvis tjene penge på linkene på denne side.
Du kan tage smukke perler med hjem, der engang var brugt af Ernest Hemingway, Coco Chanel og Audrey Hepburn.
Utallige stjerner, kongelige og strålende sind har kaldt The Ritz Paris hjem, og selvom de fleste af os ikke har råd til at bo i sådanne posh digs, kan du snart købe del af det ikoniske hotelindretning.
Hotellet har vervet auktionshus Artcurial at sælge 10.000 møbler og “objets d‘art”, der ikke længere passer til dens udsmykning efter den nylige renovering af $ 400 millioner, overvåget af interiørarkitekt Thierry Despont.
Med tilladelse fra Artcurial
Værkerne udstilles fra 12. til 16. april i Paris før salget fra 17. til 21. april.
Højdepunkterne fra auktionen inkluderer en forgyldt seng, som Audrey Hepburn lagde på Kærlighed om eftermiddagen, salon-sofaer fra den franske forfatter Marcel Prousts tilbagetog på hotellet, og barstole fra Ernest Hemingways regeringsperiode i hotellets bar, der nu er opkaldt efter ham.
Artcurial
Ifølge Hoteller af stjernerne, Hemingway tog æren for at "befri" baren og de førnævnte afføring fra nazisterne i løbet af WWII, og derefter (måske mere troværdigt) løb op en fane på 51 martini med hans besætning af modstand krigere. Hemingway tilbragte mange andre nætter i den bar, der ligger med sine venner, inklusive F. Scott og Zelda Fitzgerald.
Med tilladelse fra The Ritz Paris
Andre berømte gæster inkluderer Coco Chanel, der boede i en suite i anden sal fra 1937 indtil hendes død i 1971, og Diana, prinsesse af Wales, der tilbragte sin sidste leve- tid på hotellet før hendes tragiske død i 1997.
Auktionen inkluderer også lysekroner, vintage sengetøj, badekåber, tæpper, statuer, kunst og mange andre ikoner af fransk luksus og antik fra Ritz.
Med tilladelse fra Artcurial
Du skal ikke bekymre dig for, at hotellet mister sin historiske charme med salget af disse antikviteter. Cirka 80 procent af de tidligere klassiske møbler og tidsmalerier blev opbevaret og restaureret ifølge en pressemeddelelse fra auktionshuset.
Fra:ELLE Decor US